Sue went shopping on two occasions. On the first occasion she bought 55 apples and 22 bananas for $2.80. On the second occasion she paid $5.10 for 33 apples and 55 bananas. What is the cost of each fruit?
First, let variables to represent apples and bananas.
a=a= cost of each apple
b=b= cost of each banana
Next, write the simultaneous equations being represented in the problem.
55aa+2+2bb
==
2.802.80
First occasion
33aa+5+5bb
==
5.105.10
Second occasion
Multiply equation 11 by 33
(5(5aa+2+2bb))×3×3
==
2.802.80×3×3
1515aa+6+6bb
==
8.408.40
Multiply equation 22 by 55
(3(3aa+5+5bb))×5×5
==
5.105.10×5×5
1515aa+25+25bb
==
25.5025.50
Subtract the transformed equations.
1515aa+6+6bb
==
8.408.40
1515aa+25+25bb
==
25.5025.50
-19b−19b
==
-17.10−17.10
bb
==
0.900.90
Divide both sides by -19−19
Solve for aa, the cost of each apple.
33aa+5+5bb
==
5.105.10
33aa+5+5(0.90)(0.90)
==
5.105.10
Substitute b=0.90b=0.90
3a+4.53a+4.5-4.5−4.5
==
5.105.10-4.5−4.5
Subtract 4.54.5 from both sides
3a3a
==
0.600.60
Divide both sides by 33
aa
==
0.200.20
Apple =$0.20=$0.20, Banana =$0.90=$0.90
Question 2 of 5
2. Question
A customer bought 44 drinks and 33 pizzas for $40.80$40.80. Another costumer bought 22 drinks and 11 pizza for $15.00$15.00. Find the price of the following: